Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Transindex
Anul şi data apariţiei: 08/13/2009
Tematica: conflicte interetnice
Categoria articolului: ştiri
Titlul articolului: A Legfelsőbb Biztonsági Tanács előtt a székelyföldi magyar-roma konfliktus
Acces online: https://itthon.transindex.ro/?hir=21708


Állambiztonsági kérdéssé válhat a székelyföldi magyar-roma konfliktus, miután több roma jogvédő szervezet kérte, hogy karhatalmi felügyelet alatt biztosítsák a Hargita megyei romák visszatérését otthonaikba – adta hírül az Új Magyar Szó. A roma szervezetek a nemzetbiztonsági kérdésekkel foglalkozó Legfelső Védelmi Tanácshoz (CSAT) fordultak ezzel a megkereséssel. A dokumentumot elküldték Traian Băsescu államfőhöz, aki a CSAT elnöke, valamint a parlament két házának elnökeihez is.


Azt állítják, hogy a Hargita megyei Csíkszentmártonban és Csíkszentkirályon kirobbant roma-magyar konfliktusok után a magyar lakosság 170 cigányt - köztük nőket és gyerekeket - üldözött el otthonából. A helyi önkormányzatok vezetői többször is cáfolták ezt.

A jogvédők azt szeretnék elérni, hogy a CSAT foglaljon állást, és nyilvánosan ítélje el "az etnikai alapú diszkriminációt". Az elüldözöttek számára "a nemzetközi jogrendnek megfelelően menekülttáborok létesítését is kérik, amelyek működtetését az ENSZ emberjogi illetékesei szavatolják".

A roma érdekvédelmi szervezetek szerint azért van szükség gyors beavatkozásra, mert szerintük érezhetően nő a feszültség a régióban, és hasonló konfliktusokra kerülhet sor Csíksomlyón, Csíkmadarason, Szentsimonban és Kászonújfaluban is.

Eckstein-Kovács Péter, az államfő kisebbségi tanácsadója úgy nyilatkozott a lapnak, hogy a roma jogvédők lépése eltúlzott. (mti)

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.